Aile Hukuku’nda Hısımlık

medeni hukuk ders notları

Hısımlık

 

Gerçek kişiler arasında kan veya işlemsel bir bağ dolayısıyla meydana gelen yakınlık ilişkisine hısımlık denir. Gerçek kişinin anne-babasıyla olan hısımlık ilişkisi kan bağından, evlat edinilen bir kişinin onu evlat edinenlerle arasında oluşan hısımlık ilişkisi evlatlık işleminden, karı koca arasındaki hısımlık ilişkisi ise evlilik sözleşmesinden kaynaklanır.

Hısımlık Türleri

 

  1. Kan Hısımlığı: İnsanlar arasındaki kan bağından doğan yakınlık ilişkisidir. Üst soy – alt soy hısımlığı ve yan soy hısımlığı olarak ikiye ayrılır.

    Üst soy – Alt soy Hısımlığı: Biri diğerinden gelen, yani birbirinden üreyen kişiler arasındaki hısımlıktır.
    Yan soy (Usul Füru) Hısımlığı: Biri diğerinden gelmeyip de ortak bir kökten gelen kişiler arasındaki hısımlıktır.

  2. Kan dışı Hısımlık: Kan bağından doğmayıp, hısım sayılacak kişilerle ilgili bir işlemin yapılmış olmasından kanun gereği ortaya çıkan hısımlıktır. Evlenme veya evlat edinme işlemiyle gerçekleşir. Kayın hısımlığı ve yapay hısımlık olarak ikiye ayrılır.

    -Kayın Hısımlığı: Evlenme dolayısıyla meydana gelen hısımlık çeşididir. Evlenme ile meydana gelen kayın hısımlığı evliliğin sonradan iptali, ölüm veya boşanma sebebiyle ortadan kalkması halinde sona ermez, devam eder.
    – Yapay Hısımlık: Evlat edinmeyle meydana gelen yakınlıktır. Evlat edinme işlemi ile gerçekleşir. Evlatlık ilişkisi ortadan kaldırıldığı anda yapay hısımlık da kendiliğinden son bulmuş olur.

İlgili Mesajlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir