Avukatlık Mesleği

ceza hukuku not

Avukatlık Mesleği

 

Avukatlık, günümüzün saygın mesleklerinden birisidir. Avukat olmak isteyen birisinin Hukuk Fakültesini bitirmesi gerekir. Bu da fazlasıyla uğraş ve emek ister. Hukuk Fakültesini bitiren öğrenci 6 ay adliye 6 ay da avukatlık stajı yapmak zorundadır. 6 aylık avukatlık stajı, mesleğinde en 5 yıl deneyimli bir avukatın yanında yapılmak zorundadır. Avukatlık stajı biten kişi Türkiye Barolar Birliği’ne stajının bittiğini ve avukatlık ruhsatını almak için başvurur. Daha sonra uygun görülmesinde halinde verilir.

Avukat olmak isteyen birisinin çok iyi bir sözel yeteneğe sahip olması gerekir. Bununla beraber araştırma yeteneği olmalı, olaylar arasında bağlantı kurabilmelidir. Okuduklarını iyi analiz etmelidir. Gözlem kabiliyeti de yüksek olmalıdır. Aksi taktirde müvekkilini savunamaz, duruşmalarda karşı tarafın verdiği açıkları yakalayamaz, savunduğu davayı kazanamaz. Bu da birkaç davada böyle devam ederse bir süre sonra avukatlık yapamaz.

1136 numaralı kanunda, ‘kamu hizmeti ve serbest meslek’ olarak tanımlanan avukatlık mesleği, temel olarak, hukuki mesele ve anlaşmazlıkların yasalara uygun bir şekilde çözümlenmesini sağlayan şahısları temsil eder. Mesleki yükümlülükleri ise şu başlıklar altında toplanabilir;

 • Davaların takibine ilişkin işlemleri yürütmek ve sonuçlandırmak,
 • İlgili hukuki konularda istenildiği takdirde hukuki görüş beyan etmek,
 • Kurumun menfaatlerini koruyucu, anlaşmazlıkları önleyici hukuki tedbirleri almak, anlaşma ve sözleşmelerin bu esaslara uygun olarak yapılmasını sağlamak,
 • Sözleşme ve şartname taslaklarını, kurum ile üçüncü kişiler arasında çıkan uyuşmazlıklara ilişkin işleri inceleyip hukuki mütalaa bildirilmek,
 • Hukuki süreçlere (karar tashihi, itiraz, temyiz, vb.) ilişkin iş ve işlemleri yürütmek

Avukat olmak için şartlar;

 • Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekmektedir.
 • Hukuk fakültesi mezunu olmak
 • Mülga şartı
 • Kayıtlı olacak büronun ikametgâhında bulunmak

Mesleğe yeni başlayan avukatlar öncelikle başka bir avukatın yanında çalışarak tecrübe edinirler. Başka avukatın yanında çalışırken maaşları dilediklerinin fazlasıyla altında bulunduğundan çoğunlukla kısa bir süre sonra kendi bürolarını açmak için uğraşırlar.

İş yoğunluğu az olan avukatlar, baroların tayin ettiği avukatlık listelerine kendilerini yazdırarak düşük de olsa bir gelir elde ederler. Zorunlu müdafilik ya da adli yardımdan yararlanarak avukat talep edilmesi halinde barolar tarafından davalara atanırlar ve ödemeleri hazineden yapılır.

Avukat bir adalet savunucusudur. Adaletin yerine gelmesi için müvekkili adına uğraşır. Bu nedenle asil bir meslektir. Ancak ne yazık ki son zamanlarda görüştüğüm avukatların çoğunluğu “Avukatlıktan uzak durun!” demesi beni hayal kırıklığına uğratmıştır. Hepsinin kendince fikirleri ve bakış açıları vardır. Ancak bana göre uzak durun diyenler işlerini severek yapmamaktadır. İncelediğim dava dosyalarının çoğunda avukatların dilekçeleri, itirazları hâkim tarafından dikkate alınmamıştı. Bu düşüncelerinin altında yatan sebebin bu olduğunu düşünüyorum. Ama yıllarca hukuk eğitimi almış insanların böyle bir sebepten dolayı karamsar bir havaya bürünmesini de saçma bulmaktayım. Zira avukatın bu durum için de bir çıkış yolu bulması gerekir. Kendi düşüncelerini savunamayan birisi başkalarını da savunamaz.

Avukatlar Avukatlık Kanunu’na tabidirler. Ayrıca baro tarafından yapılan düzenlemelere de uymakla yükümlüdürler. Avukatların ücretsiz danışmanlık yapması yasaklanmıştır. Vekâlet ücretleri kanunda düzenlenmiştir. Dava sonunda haksız çıkan tarafa yükletilen vekâlet ücreti de avukatlara ödenir.

Avukatlar reklam yasağına tabidirler. “En iyi boşanma avukatı, işinizi kesinlikle sizin lehinize çözüme kavuşturacak tek avukat” şeklinde reklamlar yapamazlar.

Avukat bir davayı almadan önce gelen kişiyi dinleyip konu hakkında bilgi sahibi olur. Kişinin haklılığına inanırsa, davayı kazanacağına inanırsa o davayı kabul eder. Davayı kabul ettikten sonra vekâletnamesini alıp davayı görevli ve yetkili mahkemede açar. O davayla ilgili daha önce verilmiş mahkeme kararlarını ve Yargıtay kararlarını inceler, o konuyla ilgili hukukçuların yazdığı bilimsel eserleri okur. Ona göre davaya yön verir, dilekçelerini hazırlar.

İcra dosyalarında da yine müvekkilin dosyasının işlemlerini yapar ve müvekkilini alacağına kavuşturmak için çalışır.

Avukatlar müvekkilleriyle görüşmelerini açığa vuramaz, avukatların müvekkilleriyle görüşmeleri kayıt altına alınamaz.

Ceza Muhakemesi Kanunu’nda zorunlu müdafilik (avukatlık) halleri belirtilmiştir. Buna göre;

 • Şüpheli veya sanığın gözlem altına alınmasına karar verilmesinden önce (CMK 74/2)
 • Şüphelinin gözaltı sonrası Sulh Ceza Hakimliği sorgusu esnasında (CMK 91/6 )
 • Şüpheli veya sanık hakkında tutuklama istenildiğinde (CMK 101/3)
 • Şüpheli veya sanığın tutuklama süresinin uzatılması istenildiğinde (CMK 102/3 )
 • Şüpheli veya sanık 18 yaşını doldurmamışsa (CMK 150/2)
 • Şüpheli veya sanık, kendisini savunamayacak derecede malülse (akıl hastalığı vb.) (CMK 150/2)
 • Şüpheli veya sanık, sağır ve dilsiz ise  (CMK 150/2 )
 • Şüpheli veya sanık alt sınırı 5 yıldan fazla hapis cezası gerektiren bir suç işlediğinde (CMK 150/3)
 • Kaçak sanık hakkında duruşma yapılabilen hallerde (CMK 247/4 )
 • Duruşma düzenini bozan sanığın duruşmadan çıkarılması halinde ( CMK 204/1) zorunlu müdafilik söz konusu olur.

Avukatlar, yüksek lisans ve doktoralarını yaparak meslekte ilerleyebilir, üniversitelerde öğretim görevlisi olabilirler. Ayrıca sınav ve mülakatları geçerek savcı, hâkim, noter de olabilirler.

Şuanda Türkiye’de fazlasıyla avukat bulunmakla beraber pek çoğu mesleğinin gereklerini yerine getiremeyecek düzeydedir. Avukat olmuş ancak henüz bir dilekçe yazamayan, duruşmada savunma yapamayan kişiler var. Hal böyle olunca da Adalet Bakanlığı yeni düzenlemeler yapma yoluna gitmektedir. Buna göre hukuk fakültesini bitiren öğrenici Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavına girmek zorunda kalacak, bu sınavdan geçer not alamayan kişi avukatlık stajına başlayamayacaktır. Düzenleme henüz taslak aşamasında olup kısa sürede yürürlüğe girmesi planlanıyor. Bu şekilde mesleğinde yetersiz olacak kişilerin avukat olmasının önüne geçilmesi planlanıyor. Hukuk öğrencileri tarafından istenmemekte ama mesleğini sürdüren avukat ve hâkimler tarafından desteklenen bir düzenlemedir.

İlgili Mesajlar

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
TAYFUN Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
TAYFUN
Ziyaretçi
TAYFUN

GERÇEKTEN ÇOK BAŞARILI BİLGİ DOLU VE YARARLI BİR SİTE TEBRİKLER.