Hukukta Süreler

hukukta süreler

Hukukta Sürelerin Hesaplanması

Hukuk Muhakemeleri Kanununa göre süreler kanunla belirlenir ya da hakim tarafından belirlenir. Kanunda belirtilen süreler kesin sürelerdir ve süresi içerisinde işlemi yapmayan kişinin hakkı ortadan kalkar. Hakim de eğer verdiği sürenin kesin olduğunu belirtiyorsa aynı şey geçerlidir. Ama hakim süre verirken kesin olduğunu belirtmezse tarafın ek süre isteme hakkı olur.

Süreler tebliğ veya tefhimden itibaren başlar. Bir karar ya da tebligat alıcısına ulaştığında tebliğ edilmiş olur. Karar mahkemede kişinin yüzüne okunduğunda ise tefhim edilmiş olur.

Hukukta Sürelerin Hesaplanması

Süreler hesaplanırken gün, hafta ya da ay olarak hesaplanmasına göre farklılık gösterir. Süre gün olarak hesaplanmışsa tebliğ veya tefhim günü hesaba katılmaz, ertesi günü 1 olarak başlar ve sonuncu gün biter. Örneğin 7 günlük süre verilmişse ve 7 haziranda alıcısına tebliğ veya tefhim edilmişse 7 haziran günü sayılmaz.

8 haziran birinci gün olarak sayılır,

9 haziran ikinci gün,

10 haziran üçüncü gün,

11 haziran dördüncü gün,

12 haziran beşinci gün,

13 haziran altıncı gün,

14 haziran yedinci gündür ve son gündür.

Süre; hafta, ay veya yıl olarak belirlenmiş ise başladığı güne son hafta, ay veya yıl
içindeki karşılık gelen günün tatil saatinde biter. Sürenin bittiği ayda, başladığı güne karşılık
gelen bir gün yoksa, süre bu ayın son günü tatil saatinde biter.

Pazartesi günü eğer 1 haftalık süre verilmişse ertesi hafta pazartesi günü mesai bitiminde biter. iki haftalık süre verilmişse o pazartesiden sonraki ikinci pazartesi bitiminde süre biter.

20 ocakta eğer 1 aylık süre verilirse 20 şubat günü bitiminde süre biter. 30 ocakta 1 aylık süre verilmişse bir sonraki ay şubat 28 gün ise sürenin bitimi 28 şubattır.

2 mart 2018’de 1 yıllık süre verilmişse 2 mart 2020 gününün bitiminde bu süre sona erer.

Resmi tatil günleri de süreye dahildir. Ama eğer son gün tatil gününe denk geliyorsa tatil bitimindeki ilk gün süre bitmiş sayılacaktır.

İlgili Mesajlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir