Medeni Usul Hukuku Pratik Çalışma 2

adalet bölümü ders notları

Medeni Usul Hukuku Pratik Çalışma 2

 

Beylikdüzü’nde ikamet eden Ayhan Kaya’nın Küçükçekmece’de bulunan arazisi, Küçükçekmece Belediyesi tarafından yeşil alan olarak belirlenmiştir. Ancak belediye bu arazinin kamulaştırılması için herhangi bir girişimde bulunmamıştır. Ayhan Kaya arazisi yeşil alan olarak belirlendiği için bu arazı üzerinden herhangi bir tasarruf işlemi yapamamaktadır. Ayhan Kaya bu mağduriyetinden dolayı arazinin Küçükçekmece Belediyesi adına tescili ve arazi bedelinin tarafına ödenmesi amacıyla Küçükçekmece Belediyesine dava açmıştır.

 

  • Ayhan Kaya bu davayı Asliye hukuk mahkemesinde açmış, belediye avukatı davanın idare mahkemesinde görülmesi gerektiği gerekçesiyle görevsizlik itirazında bulunmuştur. Bu durumda mahkeme bu itiraz üzerine ne yönde karar vermelidir?
  • Asliye hukuk mahkemesi, bu davada görevli mahkemenin idare mahkemesi olduğu itirazını reddetmiştir. Bu durumda belediye avukatına ne önerirsiniz?
  • Asliye hukuk mahkemesi görevsizlik kararı vermesi üzerine Ayhan Kaya bu davayı idare mahkemesinde açmış ve idare mahkemesi de görevsizlik kararı vermiştir. Bu durumda bu dava açısından görevli mahkeme nasıl belirlenecektir?

 

 

İlgili Mesajlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir