Nafaka Ödenmemesi – Şikayet ve Cezası

nafaka

Nafaka Kararı

Nafaka nedir? Ne zaman alınır? Nasıl alınır? Nafaka boşanma davalarından sonra hakimin yoksulluğa düşen eş için diğer eşe yüklediği bir paradır. Birkaç çeşidi vardır. Ancak en çok karar verilen nafaka türü yoksulluk nafakasıdır. Nafakanın miktarına eşlerin maddi durumuna göre hakim karar verir. Kendisine nafaka ödeme yükümlülüğü getirilen eş bu nafakayı ödemek zorundadır.


Nafaka Ödenmemesi Nedeniyle Şikayet

Nafaka ödemesi gereken eş nafakayı ödemek zorundadır. Şayet eş nafakayı ödemezse nafaka alacaklısı olan eş şikayet yoluna başvurabilir. Şikayeti nereye yapmalıdır? Şikayeti icra ceza mahkemesine yapmalıdır. Ayrı zamanda cebri icra zoruyla alınması için icra dairesinden takip de başlatabilir.

Nafaka Ödenmemesinin Cezası

Nafaka ödemek zorunda olan eş nafakayı ödemeyip nafaka alacaklısı kendisini şikayet ettiğinde 3 aya kadar tazyik hapsi ile cezalandırılır. Hapis cezası başladıktan sonra ödemesi gereken nafakayı öderse hapis cezası son bulur. Hapis süresince parayı ödemezse ve hapis cezasını çekse bile bu borç sona ermez. Hapis yatılan süre borcun yerine sayılmaz. Nafaka borcunu ödeme yükümlülüğü devam eder. Nafaka alacaklısı eş icra dairesinden takip başlatarak cebri icra zoruyla alacağını alabilir.


İlgili Mesajlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir