Takipli İflas

takipli iflas

Takipli İflasTakipli İflas Nedir?

Takipli İflas: Öncesinde icra dairesinde iflas takibi yapılır. Sonrasında borcun ödenmemesi halinde, asliye ticaret mahkemesinden iflas davası açılır. İflas kararı verildiğinde karar iflas dairesine gönderilir ve iflas için gerekli işlemler yapılır. Genel ve kambiyo senetlerine özgü iflas yolu olarak ikiye ayrılır. Kambiyo senetlerine özgü iflas yolunda, itiraz ve şikayet süresi beş gündür ve şikayet icra dairesine yapılır, fakat ticaret mahkemesi incelemeyi yapar. Oysa, genel iflas yolunda şikayet icra mahkemesine yapılır. Yine genel iflas yolunda itiraz ve şikayet süresi yedi gündür.
İtiraz sebeplerinde, borçlunun iflasa tabi olmayan kişilerden birinin olduğu belirtilmelidir. İtiraz takibi durdurur. İtirazın kaldırılması ticaret mahkemesinden istenir. Borçlunun itiraz sebepleriyle bağlı olmasına ilişkin kurallar burada geçerli değildir.
Ödeme emrinin tebliğinden itibaren bir yıl içinde iflas davası açılmalıdır. Borçlu mazereti olmadan duruşmaya gelmezse taksiratlı müflis sayılır ve cezalandırılır. İki taraf da gelmezse dosya işlemden kaldırılır. Mahkeme borçluya yedi günlük depo etme süresi verilir, ek süredir. Bu sürede de tüm borç, faiz ve diğer giderleriyle beraber ödenmezse ilk oturumda iflasa karar verilir.


İlgili Mesajlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir