Tüketici Ayıplı Mal Aldığında Ne Yapmalı

ayıplı mal alan tüketici ne yapmalı

Ayıplı Mal Nedir?

Ticaret kanununa göre ayıplı mal; etiketinde, ambalajında, reklamında bildirilenlere uyulmayan, standardında veya teknik düzenlemesinde hata ve eksik olan; tüketicinin beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran, her türlü maddi, ekonomik ve hukuki eksiklikleri içeren maldır.


Ayıplı Mal Alan Tüketicinin Hakları Nedir?

Bir tüketici bir alı aldığında ayıplı olduğunu anladığında neler yapabilir? Nasıl Bir yol izlemelidir?

Öncelikle şunu belirmek gerekir ki internet üzerinden veya telefon yoluyla tüketici bir malı aldığında 14 gün içerisinde hiçbir gerekçe belirtmeden o malı iade edebilir.

Elektronik ürünleri mağazada aldığında ise alırken görüp deneme şansı olduğu için bu ürünü servis onayıyla iade edebilir.

Tüketici aldığı malın ayıplı olduğunu anladığında

  1. Ayıplı malın ayıbının giderilmesini isteyebilir
  2. Ayıplı malın ayıpsızı ile değiştirilmesini isteyebilir
  3. Ayıplı malın bedelinde indirim isteyebilir
  4. Ayıplı malın iadesini isteyebilir.

Teoride ve kanunun tanıdığı haklarda durum buyken ne yazık ki ürü ayıplı çıkan tüketici ne kadar zorlarsa zorlasın satıcılar iade almamakta direnirler. İade almamak için ellerinden geleni yaparlar.


Satıcı Ayıplı Malı İade Almadığında Tüketici Ne Yapmalıdır?

Tüketici malın ayıplı olduğunu gördükten sonra iade veya değişim için mağazaya başvurduğunda satıcı iade almazsa ya da değişim yapmazsa bu durumda tüketici nasıl bir yol izleyebilir? Bunda malın bedeli önemlidir. Malın bedeli 2200 TL ve altında ise tüketici Kaymakamlıklarda bulunan tüketici hakem heyet,ne başvurarak iade ya da değişim talebinde bulunabilirler. Buraya verecekleri dilekçe ve belgelerde yargısal süreç başlayacaktır.

Malın değeri 2200 TL ise 3 bin 300 lira arasındaysa bu durumda da illerdeki Ticaret İl Müdürlükleri bünyesinde bulunan hakem heyetlerine başvurulmalıdır. Ürün, 3 bin 300 liranın da üzerinde bir değere sahipse bu durumda doğrudan tüketici mahkemesine başvurulmalıdır.

Malın ayıbının ne zaman öğrenildiği de önemlidir. Eğer satıştan itibaren 6 ay içerisinde öğrenilmişse satıcı malı ayıplı satmadığını ispat etmek zorundadır. Eğer 6 aydan sonra öğrenilirse o zaman tüketici malı ayıplı olarak aldığını ispat etmek zorundadır.

Yargı süreci sonunda iade değişim ya da hiçbir şey yapılmamasına hakem heyeti ya da mahkeme karar verecektir.

İlgili Mesajlar

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Elif Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Elif
Ziyaretçi
Elif

Açıklama için teşekkür ederim çok yararlı